میامی ایالتی کوچک در ایران

میامی شرقی ترین شهر استان سمنان در مسیر تهران به مشهد می باشد، این شهرستان از شمال به استان‌های گلستان و خراسان شمالی، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به شاهرود محدود شده و بالغ بر ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.به گزارش میامی نیوز، با توجه به قرار گرفتن این شهرستان در کمربند بین المللی تهران-مشهد اهمیت ارتباطی و ترانزیتی آن از گذشته های دور مورد توجه بوده است و وجود هفت کاروانسرای از قرون مختلف خود گواه این مدعاست.

شهرستان میامی دارای مناطقی گردشگری شامل دشت شقایق کالپوش، دشت آفتابگردان کالپوش، جنگل و آبشار نام نیک، تفرجگاه سه چنار میامی و… می باشد.

این شهرستان مدفن پاک شیخ حسن جوری(رهبر نهضت سربداران) و آرامگاه ابن یمین فرومدی شاعر برجسته ی قطعه سرای قرن هفتم نیز در کنار مسجد جامع با شکوه فرومد زینت بخش تاریخ و فرهنگ ناب این خطه می باشد.

دیار کهن میامی زادگاه شهید بزرگوار سید کاظم موسوی از شهدای شاخص استان سمنان در حادثه هفت تیر، و همچنین زادگاه علمایی همچون آیت الله مومنی و آیت الله موسوی امام جمعه فقید این شهرستان می باشد..

کاروانسرای شاه عباسی میامی

این بنا در مرکز شهر میامی واقع شده و از کاروانساهای زیبای عهد صفوی است، این بنا به فرم حیاط مرکزی و از نوع چهار ایوانی بوده که به شکل هشتی و در دو اشکوب است و در ضلع شمالی کاروانسرا قرار دارد.

در سر درب ورودی کتیبه های سنگی حجاری و نصب شده که تاریخ ساخت و بانی آن در روی آن درج شده است و از این حیث منحصر به فرد می باشد

کاروانسرای میامی با زیربنای ۵۲۵۰ متر مربع به شماره ۱۱۷۱۸ در سال ۱۳۶۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

کاروانسرای عباس آباد

این کاروانسرا در ۷۵ کیلومتری شرق میامی و در مرکز روستای عباس آباد واقع شده است.تاریخچه ساخت این کاروانسرا مربوط به دوره صفویه می باشد که در دوره قاجار مرمت اساسی شده است. فرم پلان این کاروانسرا مستطیل شکل و از نوع ایوانی ۴ ایوانی می باشد.

مساحت آن بالغ بر۸هزار و۵۰۰متر مربع می باشدو این کاروانسرا دارای دو ورودی شرقی و غربی است که ورودی اصلی آن در ضلع شرقی می باشد.

مجموعه کاروانسرای میاندشت

مجموعه کاروانسراهای میاندشت و شامل سه کاروانسرا است، یکی از آنها مربوط  به دورۀ صفوی و دو کارونسرای دیگر مربوط به دورۀ قاجار می باشد.

کاروانسرای میاندشت با داشتن سه باب آب انبار محل مناسبی برای کاروانیان بوده است و هر سه کاروانسرا از ویژگی های برجسته معماری دوره خود برخوردار هستند.

چاپار خانه و تلگراف خانه از جمله دیگر بناهای تاریخی این مجموعه است.

مسجد آقایان میامی

مسجد تاریخی آقایان یکی از مساجد تاریخی و باشکوه میامی است که توسط سادات این شهر از دوره قاجار بر جا مانده و این مسجد  موقوفه سید اسماعیل که به سادات آقایان مشهوراست.

مسجد آقایان در فضایی روحانی و باصفا در کنار نهر آب قنات با میدانی وسیع و مزین به دو چنار قطور در ضلع غربی این قلعه آقایان و در بین آب انبار و کوچه ساخته شده است.

این مسجد دارای شناسنامه ای کامل است که توسط محمد اسماعیل فرزند محمد زمان از خوشنویسان با ذوق آن عصر سر در این مسجد قرار گرفته و این بنا در تاریخ ۳خرداد۱۳۸۶ با شماره ثبت۱۹۱۴۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مسجد با شکوه با دارابودن یک فضای الحاقی بر روی آب انبار ساخته شده و به وسیله پنج پله به ایوانی دومتری متصل می شود؛ تمامی سطح بنا به وسیله ۳ ستون چوبی محافظت می شود، سقف آن و تمامی در و پنجره هایش چوبی است، دو اتاق دارد که یکی از آن ها دارای محراب که همان صحن اصلی مسجد را تشکیل می دهد؛ است و دیگری قسمت الحاقی که مربوط به اموری از جمله آبدار خانه و … است.که در مجموع مساحت آن ۲۲۰ متر مربع است که هر دو طبقه از خشت خام بنا نهاده شده است.

در گذشته بیشتر مسائل شرعی و عرفی شهر در این مسجد حل و فصل می شده و  مدت های مدیدی علمای بزرگی همچون حاج میزا حسن و حاج میزا ابراهیم پیش نمازان این مسجد بوده اند.

برج نگهبانی اسد خان میامی

برج نگهبانی اسد خان یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان میامی می باشد. این بنای تاریخی مربوط به دوره قاجار می باشد و یک بنای دوطبقه خشتی که در زمان قدیم برای نگهبانی و حفظ مسائل امنیتی کاربرد داشته است.

منطقه تفریحی سه چنار

تفرجگاه سه چنار میامی در دامنه کوه قبله یکی از صعب العبورترین قلل استان سمنان قرار گرفته که درختان بلند چنار به این منطقه جلوه خاصی داده اند و در فصول مختلف سال گردشگران، مسافران و زائران برای اسکان و استراحت این منطقه خوش آب و هوای تفریحی را انتخاب می کنند.شایان ذکر است پنج تن از شهدای گمنام و خوش نام نیز در همین مکان تفریحی مدفون هستند

عالی قاپوی میامی

عالی قاپوی میامی (عمارت آقایان) بنایی دو طبقه است که متشکل از سه اتاق با طاقچه های قوسی شکل است که در نگاه اول از نظر معماری مشابه عمارت عالی قاپو اصفهان است.

شش ستون چوبی طبقه فوقانی بنا را محافظت می‌کند و سقف بنا و ناودان‌های آن چوبی است و دور تا دور آن را نرده‌های چوبی با ظرافت خاصی محصور کرده است.

مسجد جامع فرومد

بنا در مساحتی حدود ۸۲۰ متر مربع  در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده، و  یکی از آثار ارزشمند دوره خوارزمشاهیان در ایران به‌شمار می‌رودمسجد جامع فرومد به تبعیت از ساختار بخش عمده ای از آثار معماری ایران، بنایی درون گرا است. درون گرایی مسجد، سبب تعریف صحن میانی به عنوان عنصر اصلی فضاساز شده است، به گونه‌ای توده بنا با قرارگیری در پیرامون آن شکل گرفته و عناصر کالبدی اصلی بنا را تعریف کرده است.

در پاکار طاق سردر، کتیبه‌ای سرتاسری به خط نسخ و در زمینه تزئینی گچبری شده است. درون ایوان جنوبی، محراب قرار دارد، با گچکاری‌های منقوش به طرح‌های گوناگون که هنوز رنگ فیروزه‌ای و آبی لاجوردی آن چشم را نوازش می کند. در داخل شبستان باشند نه ایوان. در داخل نیم گنبد محراب نقش اسلیمی با ویژگی‌های ایلخانی اجرا شده است. نقشی قرینه که در مرکز به سرترنج ختم شده است.

این بنا دارای تزئینات معماری منحصر به فرد گچی و آجری با تلفیق کاشی فیروزه‌ای است. بنابر برخی روایت‌ها، این مسجد بر آثار یک آتشکده بنا شده است.

شیخ حسن جوری

آرامگاه شیخ حسن جورى در روستاى کلاته میرعلم فیروزآباد حوالى روستاى فرومد شهرستان میامی است. این آرامگاه که متشکل از یک اتاق ۳×۴ و گنبد مدور روى آن است، در قسمت شمالى شهر قدیمى جور قرار دارد و از خشت خام ساخته شده و عارى از هر گونه پیرایه و تشریفات ظاهرى است.

شیخ حسن جورى یکى از رهبران قیام سربداران از شاگردان شیخ خلیفه و از رهبران سیاسى مذهبى قرن هفتم هجرى بود که به دست وجى‌الدین مسعود در سال ۷۴۵ به شهادت رسید. وى که به عقل و درایت ممتاز بود، دوره مدرسه را با موفقیت به پایان رساند و به لقب مدرس مفتخر شد.

شیخ حسن شیفته موعظه‌هاى شیخ خلیفه بود و از القاب و تعلیمات سنى‌ها چشم پوشید و پس از مرگ غم‌‌انگیز استاد خود، به نیشابور رفت و به تبلیغ تعلیمات شیخ خلیفه سرگرم شد. در حوالى مقبره شیخ حسن جورى، بازمانده‌هاى شهر جور قرار دارد که آثار قلعه‌ها و برج و باروى آن‌ها، حکایت از عظمت گذشته این شهر با قدمتى در حدود ۷۰۰ سال دارد.

ابن یمین فرومدی

آرامگاه ابن ‌یمین در ۱۰۵ کیلومتری شمال شرقی میامی در انتهای روستای فرومد قرار دارد. آرامگاه ابن یمین که بزرگ‌ترین شاعر قطعه‌سرای ادبیات پارسی در قرن هشتم هجری می‌باشد، در ابتدا ساختمانی از خاک و خشت و در شرف ویرانی بود اما بعدها در اثر پیگیری‌های عبدالرفیع حقیقت، ساختمانی قابل توجه و بسیار زیبا به شکل شش گوشه بنا شد. زوایای زیبای این بنا همانند گل بازشده‌ای است که قبر شش گوشه داخل آن مانند پرچم گل می‌باشد. اطراف آرامگاه ابن‌یمین فضای سبزی است که توسط نرده‌های حفاظ اطراف محصور شده است. سنگ قبر دارای شش ضلع کوچک می‌باشد و بر روی آن مطالبی در خصوص این شاعر بزرگ نوشته شده است.

امیر فخرالدین محمود بن امیر یمین‌الدین طغرایی مستوفی بیهقی فریومدی مشهور و متخلص به «ابن یمین»، یکی از شاعران ایران در سده هشتم هجری قمری است. پدرش ترک‌نژاد بود و در زمان سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) در روستای فریومد زمینی خرید و در آنجا ساکن شد. ابن یمین در ناحیه فریومد به دنیا آمد و به دلیل مهاجرت پدر به خراسان، سال‌های نخستین زندگی خود را در خراسان سپری کرد و در دوران جوانی به تبریز رفت و در درگاه غیاث‌الدین محمد بن رشیدالدین فضل‌الله وزیر پیوست و به ستایش او پرداخت ولی در این شهر دوام نیافت و در قطعه‌ای که خطاب به غیاث‌الدین محمد سروده بود، از او اجازه بازگشت به شهر خویش را درخواست کرد. وی پس از بازگشت به خراسان، به جنبش سربداران پیوست. وی در جنگ سربداران و آل کُرت حضور داشت و در همین نبرد بر اثر شکست سپاه سربداران، دیوان شعر وی به یغما رفت و ناگزیر به گردآوردن شعرهای پراکنده خویش از گوشه و کنار شد و با افزودن اشعاری که پس از نبرد زاوه سروده بود، دیوانی جدید ترتیب داد.

کلوت های نمکی

شهرستان میامی در شرق استان سمنان با جغرافیای کاملا کویری و کلوت های بی نظیر  قرار گرفته است. که این کلوت در مسیر جاده میامی به روستای جیلان جشم های هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

دشت شقایق و آفتابگردان

هرساله از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط خردادماه میلیون ها گل شقایق دشت کالپوش میامی را به به جلوه ای شگفت انگیز از رنگ سرخ می بخشد، آنچنان که گویی خالق هستی چادری سرخ بر دشت های سبز گسترده تا برای دقایقی آدمی را به درک قدرت لایزال خود به تامل وا دارد.

دشت آفتابگردان در منطقه کالپوش یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان میامی است. با فرا رسیدن شهریور ماه میلیون ها گل آفتابگردان در دشت های مخملین کالپوش شکفته می شود.و مناظر بدیع و بی نظیری در این منطقه خلق می کنندکه چشم هر بیننده ای را محسور زیبایی آن می کند.

جنگل دشت شاد

جنگل های کالپوش در حوزه استحفاظی استان سمنان و در آبریز شمالی کشور واقع اند. این منطقه از نظر اقلیمی جزء اقلیم نیمه خشک تا نیمه مرطوب به شمار می رود. در واقع منطقه در اقلیم نیمه مرطوب از یک سو و وضعیت اراضی کشاورزی دیم زار که با کشت گونه های گیاهی مشخص می شود سبب شده تا پوشش گیاهی منطقه از شرایط ویژه ای برخور دار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.