حضور شهردار میامی در جلسه توسعه دولت الکترونیک در استان سمنان

شهردار میامی در جلسه توسعه دولت الکترونیک بربستر سامانه های همراه در استان سمنان که با حضور استاندار سمنان و شهرداران استان برگزار شد حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی شهرداری میامی به نقل از روابط عمومی شهرداری سمنان ، نشست و کارگروهی تخصصی توسعه دولت الکترونیک بر بستر سامانه های همراه در استان سمنان  با حضور محمدرضا خباز استاندار سمنان ، امیر  شجاعان عضو و  رئیس  کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور رئیس  مرکز  توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و  آماروزارت کشور، عطا الله  ملکی تبار  رییس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت نهاد ریاست جمهوری ، حسین ملایجردی مدیرکل دبیرخانه مرکزی ریاست جمهوری و رییس اجلاس مدیران دبیرخانه های نظام اداری کشور   ،علی فلاح دبیر کانون سراسری دفاتر پیشخوان دولت کشور ، مجید صدری مدیر عامل شرکت رایتل، معاونین استانداری سمنان ،شهرداران ،کارشناسان و مدیران فناوری و اطلاعات سازمانهای و نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی در سالن یادگار امام استانداری سمنان برگزار شد.

دردولت تدبیر و امید در برنامه توسعه ششم نگاهی ویژه به فناوری و توسعه دولت الکترونیک  شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی و رئیس کارگروه استان سمنان در ابتدای این نشست ضمن عرض خیر مقدم، گزارشی را از پیشینه این اجلاس، تعداد اعضاء، برون دادها و پیامدهای مثبت کارگروه و موانع و مشکلات کارگروه  ارائه داد .

محمد همتیان افزود: کارگروه استان باهدف بهبود کیفیت ،گسترش و افزایش تعداد خدمات ،جلساتی را با دستگاه های اجرایی استان برگزار کرده است.

به گفته وی  توسعه  شبکه دولت بر روی تمامی دستگاههای استان همچون استانداری ها،شهرداری ها،فرمانداری ها ،بخشداری ها وراه اندازی سرویس های متعدد روی شبکه دولت  و راه اندازی پرتال استانداری از جمله اقدامات انجام شده از سوی این کارگروه است.

وی اعلام داشت: ۳۲۰خدمت در ۶۶ دفتر پیشخوان دولت ارائه می شود و پیش بینی شده تا پایان امسال  تعداد این خدمات به ۴۰۰ خدمت افزایش یابد و اکثر مناطق استان از خدمات کامل و پوشش نسل سوم برخوردار هستند.

وی مشکلات و موانعی همچون مقاومت از سوی دستگاههای اجرایی جهت واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان خدمات دولت به دلیل عدم هماهنگی در سطح ملی ،نداشتن سامانه یکپارچه کشوری مدیریت امور دفاتر پیشخوان خدمات دولت ،پاسخگویی نامناسب صادرکنندگان بیمه تضامین پیشخوان خدمات دولت،پایین بودن سطح درآمد دفاتر پیشخوان،موانع و مشکلات موجود در آئین نامه پیشخوان دولت و قابلیت اجرایی نداشتن به دلیل تعامل فی مابین دستگاههای مرکزی در تهران ،را از مشکلات پیش روی این کارگروه بیان کرد.

  ملکی تبار : با رویکردی  روشن بینانه ای که استانداری سمنان و مدیران استانی از خود نشان داده اند ،در رشد و پذیرش دولت توسعه الکترونیک بسیار موثر بوده  است.

رییس مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت نهاد ریاست جمهوری با تشریح تفاهم نامه توسعه دولت الکترونیک بر بستر سامانه های همراه اظهار داشت : فضای فناوری با رشد روزافزون همراه است و ما  از وظیفه خود میدانیم این فناوری را در اختیار تصمیمی گیران کشور ی قرار دهیم و در نهایت موجبات رضایت مندی شهروندان را از این طریق فراهم کنیم.

عطا الله  ملکی تبار   هدف از امضاء تفاهم نامه با استان سمنان را توسعه زیرساخت شبکه دولت دانست و گفت: با تحقق این امر دستگاههای اجرایی داخل استان در شرایط بهتر و راحت تری بهم متصل میشوند و تبادل اطلاعات و مکاتبات به راحتی انجام میشود.

ارائه بیش از ۱۵ خدمت الکترونیکی بر بستر اینترنت از طریق پرتال شهرداری 

شهردار سمنان هم گفت:  شهرداری سمنان از سال ۱۳۹۱ دارای اتوماسیون اداری با عنوان سیستم فرزین در ارسال مکاتبات به شبکه VPN  شبکه دولت در ارتباط می باشد.در سال ۱۳۸۶ در سیستم شهرسازی اتوماسیون سرا نصب شد و دراین در سیستم در زمینه GIS   عملکرد دارد .

حسین موسوی ادامه داد: در سال ۹۲-۹۱ عکسبرداری بصورت ۳۶۰ درجه و شهرنما هماهنگ با استانداردهای طرح جامع و طرح تفضیلی ،توسط شرکت صفا رایانه انجام شد و کلیه استعلامات در حیطه شهرسازی از این سیستم صورت می پذیرد.اولین نقشه پارسل بندی  GIS ready استان تهیه شده است و درسیستم اتوماسیون سرا قابل استفاده است که در سامانه شهرسازی با کلیک در هر موضع کل اطلاعات ملک را به شخص می دهد.

موسوی اظهار داشت: خدمات ارائه شده  عوارض خودرو ،خدمات شهروندان در شهرسازی شامل پیگیری درخواست،پرداخت عوارض نوسازی ،صنفی و پسماند ،مشاهده ضوابط شهرسازی و تصدیق گواهی ،نقشه شامل کلیه لایه ها،شهرنما،مناقصه ها و مزایده ها و سامانه ۱۳۷  از جمله خدماتی است که بصورت الکترونیک در شهرداری سمنان ارائه می شود.

وی بیان داشت : تفاهم نامه توسعه شبکه دولت که در استان در مرحله انعقاد می باشد ، بعنوان دومین استان کشور ،نشان از جایگاه کلیدی این استان در توسعه دولت الکترونیک دارد.

ساختار شهرداریها و جایگاه آن در دولت الکترونیک شهرداریها ارائه دهنده بیش از ۴۰۰ خدمت عمومی می باشد.حرکت بسوی شهرداری الکترونیک بخش عمده ای از خدمات دولتی را به سمت دولت الکترونیک سوق میدهد. البته بدلیل وجود فرآیندهای زنجیره ای و مشترک تقریبا تمام دستگاه های اجرائی شهر نیاز به تعامل با شهرداری دارند و این نقش محوری شهرداری ها در توسعه دولت الکترونیک نشان می دهد. 

وی با اشاره به بسترهای موجود در شهرداری های استان وارائه راهکارهای تعامل و ورود همه جانبه شهرداری خاطر نشان کرد :  توسعه روز افزون فناوری اطلاعات و ارتباطات ،تعاریف جدیدی از کسب و کار ، آموزش خدمات و حتی سبک شهرنشینی ارائه  می کند .آموزش شهروندان و فرهنگ سازی مبتنی بر مفاهیم اصیل ایرانی و احیای سنت  ها  وآداب و رسوم بومی و منطقه ای و همچنین آموزش های مدنی و حقوق شهروندی ،ایجاد بسترهای مناسب جهت استفاده افزون از حمل و نقل عمومی درون شهری و حفاظت محیط زیست شهری (در قالب ایجاد کارت بلیط که فقط اتوبوسرانی در میدان امام ،میدان راه آهن وچهارراه مازندران ،بصورت تعویض انجام میشود.)فارتقاء سلامت ،بهداشت و نشاط عمومی با کمک ابزترهای پیشگیری ،آموزش و درمان بر بستر دولت الکترونیک از بسترهای موجود در شهر ها و شهرداری های استان جهت ارائه خدمات الکترونیکی و ایجاد زمینه های دولت الکترونیک می باشد.

موسوی در پایان گفت: شهرداری های سمنان با آگاهی از نیاز روز افزون دولت و مردم به بسترهای خدماتی دولت الکترونیک ،از چندی پیش آغاز به ایجاد ساختارهای مدیریتی و سخت افزاری لازم در این خصوص نموده اند. ارایه بیش از ۱۵ خدمت الکترونیکی بر بستر اینترنت از طریق پرتال شهرداری صورت می پذیرد.ایجاد مرکز داده های داخلی با منابع کافی و ملاحظات امنیتی مناسب ،ایجاد شبکه داخلی امن و ایزوله بین سازمانی ،ارتباط مناسب با شبکه دولت در مرکز و تمامی مناطق و ایجاد زیرساخت های آن،احصاء و مستند سازی بخشی از فرآیندهایی که منجر به خدمات عمومی می گردندو ایجاد بستر نرم افزاری مناسب برای پیاده سازی و برونسازی این فرآیندها بعنوان بسترهای موجود در شهرها و شهرداری استان باید مورد توجه قرار گیرد. و این امر با مشارکت و همکاری و همدلی در جهت کسب رضایت مندی شهروندان امکان پذیر می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.