حق محوری، حق طلبی و حق گویی مهم ترین ویژگی های خبرنگار است

ابوالفضل آقایی مسئول حراست شهرداری میامی و یکی از باسابقه ترین خبرنگاران شهرستان میامی در مصاحبه ای با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان  به سوالاتشان پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری میامی به نق از سیمای میامی،

1-خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید؟

ابوالفضل آقایی  متولد 1355 اهل و ساکن میامی و دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت  خبرنگار موسسه  اطلاعات ( رونامه اطلاعات و نشریات آن ) . روز نامه پیام استان – کندوی البرز و در حال حاضر هم بعنوان مسئول نمایندگی خانه مطبوعات استان در شهرستان میامی نیز هستم .

IMG_1742-300x225

2- حرفه خبرنگاری را چگونه و از چه سالی شروع کردید؟

بنده و برادرم در گذشته مغازه کتابفروشی داشتیم واز آنجای که عاملیت فروش نشریات میامی (موسسه اطلاعات ) به عهده برادرم آقای مجید آقایی بود و ایشان نیز خبرنگار روزنامه  اطلاعات بود خیلی وقت ها وی بنده را تشویق به تهیه خبر و نگارش آن می کرد و از آنجای که خودم هم به امورات فرهنگی و مطالعه  علاقه داشتم خبرنگاری را از سال 1374 با همکاری با هفته نامه پیام استان سمنان با مدیر مسئولی آقای مصطفی کواکبیان شروع کرده و از سال 78 نیز خبرنگاری موسسه اطلاعات و نشریان آن را نیز عهده دار شدم . البته الان حدود دو سالی است که با هفته نامه کندوی البرز هم همکاری می کنم .

3- در آن زمان که خبرنگاری را شروع کردید چه مشکلاتی را پیش رو داشتید؟

در آن زمان که ما خبرنگاری را شروع کردیم بابت ارسال خبر هیچ مبلغی را به ما پرداخت نمی کردند و فقط برای دریافت آگهی به ما پورسانت می دادند که در میامی هم آگهی خیلی باب نبود و هم اکنون نیز استقبال نمی شود. لذا وقت گذاشتن برای تهیه خبر فقط عشق و علاقه می خواست که بنده نیز به عشق مطرح نمودن میامی و رساندن مشکلات و نارسایی های میامی به گوش مسئولین چنین وضعیتی را تحمل می کردم . ضمناً در آن زمان امکانات ارسال خبر کم بود و در میامی اینترنت وجود نداشت و می بایست پس از تهیه خبر به ادارات مراجعه می کردیم تا از طریق فاکس آن ها خبر ها را برای واحد خبر ارسال کنیم .

IMG_1744-225x300

4-آیا در آن زمان از جانب مسئولین و یا مردم حمایت می شدید؟

بله . حضرت حجت السلام و المسلمین حاج سید مرتضی موسوی امام جمعه فقید میامی از حامیان و مشوقان اصلی بنده بود که بارها از سوی وی حمایت شده ام . آقایان حمزه آقایی رئیس کمیته امداد سابق میامی – مجید آقایی شهردار اسبق و حاج احمد رضوانی کارشناس سیاسی و امنیتی بخشداری میامی هم از بنده حمایت کرده و تشویق به ادامه کار می کردند.

5-بنظر شما یک خبرنگار خوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

به طور کلی خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او باید با استفاده از ویژگی های خدادادی و نیز خصوصیاتی که در دوره های آموزشی دیده، به کشف حقیقت ها بپردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود برساند. خبرنگار خوب، خبرنگاری است که از خطر کردن نهراسد و همواره به دنبال کشف حقیقت باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های خبرنگار، داشتن عشق و علاقه و قریحه خبرنگاری است. بر این اساس، کسی باید وارد عرصه جذّاب و در عین حال پر مخاطره خبرنگاری شود که ضمن داشتن این استعداد ذاتی، از هنر واژه گزینی، شمّ خبری، حوصله زیاد و نگاه موشکافانه و دقیق نیز برخوردار باشد و با پرهیز از احساسات، بکوشد رویدادها را همان طور که اتفاق افتاده منتشر کند، نه آن طور که خود می خواسته اتفاق بیفتد. سرعت در تصمیم گیری و انتقال سریع خبر، از ویژگی های اساسی خبرنگاری است. البته باید توجه داشت که هیچ گاه نباید سرعت انتشار را جانشین صحت و درستی خبر کرد؛ زیرا دروغ پراکنی، در نهایت به ضرر نشریه و یا سایت خبری خواهد بود و اعتماد مخاطبان را به رسانه کاهش خواهد داد. پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است: «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس». ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهم ترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است. در مقابل، سخن چینی، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آن ها بیزاری می جوید. پس چه نیکوست که صاحبا سایت های خبری و نیز خود خبرنگاران، همواره به دنبال واقعیت باشند و از جنجال آفرینی و تفرقه انداختن در بین مردم و مسئولان بپرهیزند.

6-بنظر شما یک خبرخوب باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟

 خبر خوب، خبری است که درست، روشن و جامع و بدون حب و بغض باشد. اگر خبر درست نباشد، مردم اندک اندک به خبررسان شک می کنند و منبع خبری خود را تغییر می دهند. در قرآن کریم هم می خوانیم: «اگر فاسقی برایتان خبری آورد، بدون تحقیق حرفش را نپذیرید». نیز خبر باید با صراحت و روشنی، و به دور از ابهام و کنایه به دست مخاطب برسد. هم چنین خبری کامل است که به پرسش هایی که برای مخاطبانِ خبر به وجود می آید، پاسخ بدهد.

7- از چه زمانی مسئولیت نمایندگی خانه مطبوعات استان در شهرستان به شما واگذار شده و تا کنون چه اقداماتی انجام داده اید؟

سال گذشته شورای مرکزی خانه مطبوعات استان در جلسه ای بنده را بعنوان مسئول نمایندگی خانه مطبوعات استان در شهرستان میامی انتخاب کرده و در جلسه روز خبرنگار که در هتل پارامیدای شاهرود برگزار شد معرفی نمودند. وظیفه اصلی بنده اجرای سیاسیتهای خانه مطبوعات استان در شهرستان می باشد که در کنار آن مشکل اساسی مطبوعات شهرستان بحث توزیع نشریات پیگیری شده و با مذاکره با شهردار محترم و شورای محترم شهراقداماتی صورت گرفته است . ضمناً اخیراً نیز با شهردار محترم جناب آقای مهندس سالار مذاکراتی انجام شده و قول های مساعدی در جهت حمایت این موضوع داده شده است . شناسایی و پیگیری برخی از مشکلات خبرنگاران شهرستان انجام شده و پیگیری و مذاکره با شورای شهر و شهردار محترم و مدیر مسئول محترم یکی از نشریات محلی استان در جهت تجلیل از خبرنگاران شهرستان و برگزاری مراسم روز خبرنگار در شهرستان که هنوز مشکل مالی آن مرتفع نگردیده است . البته تجلیل از خبرنگاران شهر میامی در دستور کار بوده که انشاء الله در چند روز آینده انجام خواهد شد.

8-آقای آقایی چرا انتصاب شما بعنوان مسئول خانه مطبوعات شهرستان میامی تا کنون اطلاع رسانی نشده است ؟

معرفی بنده بعنوان مسئول نمایندگی خانه مطبوعات در هتل پارامیدای شاهرود با حضور دوستان خبرنگاران میامی ای انجام شد ولی گویا خبر مهمی نبوده و شاید هم آقایان ار انتصاب بنده خوشحال نشدند که نخواستند اطلاع رسانی نمایند. ولی بنده به همه دوستان اعلام کرده ام آماده هرگونه همکاری و خدمت در تمام زمینه های خبرنگاری و مطبوعات و اطلاع رسانی هستم و خواهم بود . همینجا از کسانی که علاقه مند و مستعد در زمینه رسانه می باشند دعوت به همکاری می نمایم .

9-انتظار شما از خبرنگاران شهرستان چیست ؟

انتظار خاصی ندارم چون تمام دوستان اساتید بنده هستند و در حیطه کار خودشان حرفه ای عمل می کنند. فقط حرمت قدیمی تر ها را حفظ کنند .

10-پیشکسونان خبری میامی چه کسانی بودند؟

محمد صالحی فرزند عباسعلی اولین نماینده روزنامه اطلاعات در میامی – حمزه آقایی خبرنگار پیام استان و صدا و سیما و مجید آقایی دومین نماینده روزنامه اطلاعات در میامی و غلامرضا آقایی  دومین خبرنگار صدا و سیما

11- مهمترین خبرهایی که تا کنون کار کرده اید چه بوده ؟

1-سفر رئیس جمهور آقای هاشمی رفسنجانی به روستای پل ابریشم میامی2 – انتصاب مرحوم حجت السلام موسوی بعنوان امام جمعه میامی –

12-بدترین خبری که تاکنون کار کرداه اید کدام است؟

ارتحال امام جمعه فقید شهر میامی

13-آیا تاکنون ار خبرنگاری خسته شده اید؟

خیر

14 -برای آینده خبری چه برنامه ای دارید؟

تصمیم دارم از مشغله های کار اداری کم وبر فعالیتهای مطبوعاتی خودم بیفزایم .

15-دوست دارید باچه کسی مصاحبه کنید؟

مقام معظم رهبری

16-شیرین ترین خاطره خبر نگاری خود را بخاطر دارید؟

الان بخاطر ندارم

17-آیا تاکنون خبر جنجالی کار کرده اید؟

خیلی کم . بنده اصولا بدنبال جنجال و هیاهو نیستم و فقط بیشتر بدنبال مطالبات مردم و مشکلات آنها هستم .

18- آیا دوست دارید از خبراستفاده ابزاری کنید وب ه کسانی که این کار را انجام می دهند چه پیشنهادی دارید؟

خیر. درتوصیه های مقام معظم رهبری به خبرنگاران نیز به این مسئله تاکید شده و خبرنگاران را از این موضوع نهی کرده است . و بنظر بنده کسانی که این کار را می کنند خبرنگار نیستند و به جهت سوء استفاده از این موقعیت وارد این عرصه شده اند و احتمالاً بدنبال اهداف خاصی هستند که متاسفانه خبرنگاران را هم بد نام می کنند.

19- حرف آخر شما :

برای جنابعالی و دیگر خبرنگاران شهرستان میامی آرزوی موفقیت دارم و به شما توصیه می کنم که سعی کنید صداقت و انصاف در گفتار و قلم را سرلوحه کار خود قراردهید .

ودر آخر نمونه از کارهای خبری دهه هفتادآقای آقایی

01 001

03 001

02 001

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.